Tuesday, May 6, 2008

In answer to comments

"Hummm do you think the kids eat them? Most kids are so picky but I think I would really like them."

The kids might eat them, or they might not.  Their father has taught them that it's OK to trespass on their neighbor's property and steal mushrooms, so they don't know any better.  I've even known him to send them here to gather mushrooms while he stays at home doing whatever it is he does.  And the oldest kid is only fourteen.  Anyhow, morels sell for $35 per pound and up, so who cares if they like them? 

"Can you compare them in taste to any other common food?" 

Well, I'd guess shitake mushrooms come closest in taste.  But morels are better.

"I wonder where you can actually buy morels?"

I don't know where you are, but in my area you can purchase them at the Kansas City Market... only in season, which would be April and the early part of May.  Or you'll find them on Kansas City Craigslist.

"I see you are soaking them. Tell me how you prepare them please."

I soak them in salt water to get rid of the bugs and tiny snails that are in the crevices of the morels.  If I only have a few, I braise them in butter with some diced onions and sweet pepper and then scramble eggs with them.  When I have plenty, I have a couple of ways of preparing them:  The simplest is to roll them in flour and fry them.  The other way I fix them is to dip them in an egg wash and then roll them in a mix of half flour, half Hi-Ho cracker crumbs. 

Oh, and don't be surprised if I delete this entry at sometime tomorrow.  One never knows which neighbors are reading this... although I'd say if the shoe fits, wear it.  I'll feel much better for venting.

----------------
Now playing: creedence clearwater revival - rollin on a river
via FoxyTunes   

9 comments:

tendernoggle said...

Mosie..they just had a special on Morels on one of the tv stations this afternoon and it was about Morel hunting in Michigan...They are selling for over $70.00 a pound up there.
loveya,
carlene

siennastarr said...

You've got me reading up on these little delicacies!  Trying to find out where I can purchase them!  I think I found a place!

Hugs
Jackie


rollinghillsides said...

$70 a lb in Michigan ... holy cow, are they sprinkled with gold dust?    So, I wonder how much that bowl of them in your kitchen is worth.  Make sure you keep your doors locked, maybe the neighbors have figured out you have 'em .. lol!

breakaway1968 said...

I just googled them and found them for sale at 168 bucks a lb here!  Crazy!  

granpajerry1 said...

I must say they do not look very appetizing---we get Portabellos here and they look and taste good-----we put them on pizza.

robinngabster said...

LOL...should have read this entry first!  You answered my questions.  :)

jawojnar said...

Didn't even see this entry until today. Disregard yesterday's question. Sorry, I don't know how I missed it, I don't think I received the alert for this one.
June

helmswondermom said...

They have a very, very rich, almost buttery flavor to me.  A few go a long way, and it is easy to overdo on them.
Lori

fowfies said...

This is good information, I never thought about having to soak them for that reason. He sends his kids over to do his dirtywork because he thinks maybe you wont say anything to children I guess. What a coward. :( Kelly